František Ladislav Čelakovský
Ohlas písní RuskýchSkládá se z 26 básní .
Jako první jsou
Písně bohatýrské - k nímž uvádím básně :Ilja Muromec
Hrdinou je bohatýr Muromec (nejoblíbenější postava ruských dějin) , kterého básník přirovnává k sokolu a tři hloupé Tatary (dávní nepřátelé Rusů ) přirovnává k jestřábům . Ti napadli mladého muže , oloupili a zabili , aby se mu pak posmívali . Když to Muromec uviděl , rozhodl se , že toto bezpráví nenechá bez povšimnutí a vydal se Tatary pronásledovat . Ti ,
jakmile jej spatřili se dali na útěk , ale on je dostihl a všechny zabil . Pak se vrátil a mladého nešťastníka pohřbil .Ilja Muromec zde představuje zlidštěný ideál vzdělaného , šlechetného křesťanského hrdiny , který hájí spravedlnost .
Ilja Volžanín
Nejobsáhlejší skladba a podle mého názoru i nejzdařilejší . Týká se také období ruských dějin a to jako u Ilji Muromce - doby krutých nájezdů Tartarů .
a
Čuril PlenkovičKterý svým důmyslem zbavil svatou Rus zhoubného ptáka Velikána Velikánoviče . Čuril Plenkovič byl spíše opak obou předchozích hrdinů - byl to záletník , rozmařilý boháč a zženštilec . Čímž se vymikal oboum předchozím ideám . Mě se zdal bližší právě díky těmto negativním vlastnostem.Po Písních bohatýrských následují Písně vojenské , sem patří například Rozmluva noční . A třetí část hovořící o námětech ze života - týkající se lidských pocitů , tužeb , lásky a rodinného života. Patří sem básně : Romantická láska , Odchod a příchod , Opuštěná , Dovtipný milý , Dívčino plesání , Jak se zachovati , Odplata , Odšedivělý , Smrt milé , Mládenec koně pochvaluje , Dvě slovíčka, Svatební , Láska nad bohatství , Píseň dětská , Vyznání a Udobření .
Náměty historické
- popisují novější a nejnovější události Ruských dějin .Velká panichida
Popisuje zapálení Moskvy roku 1812 . Kterému předcházela bitva na řece Moskvě , kde zaznamenaly obě strany veliké ztráty .
a Smrt Alexandra
Je psán truchlivou formou nad úmrtím cara Alexandra , který byl veliký panovník a Slovan .
Zvířecí báje
- ve kterých je jediná báseň a to Veliký ptačí trh - humorně laděná zvířecí epika , kde se na ptáky přenášely lidské vlastnosti . Ptáci se sjeli do Novgorodu na trh . Nejvíce nakoupili čáp a sova . Čáp vezl své zboží po vodě , ale jeho loď se potopila . A od té doby si lidé vysvětlují důvod chození čápa při břehu tím , že hladá své ztracené zboží .Následuje část popisující smělost ruského lidu - báseň Rusové na Dunaji -rok 1829 .
Poslední část tvoří hrdinské básně - Vězeň - popisuje věznění kozáka v azovském vězení . Který touží po svobodě , ale z důvodu posměchu svých nepřátel si strhává všechny obvazy a vykrvácí .
Dále sem patří báseň Výslechy a Rozmluva noční .
Jazyk : ve sbírce převažuje epika , kterou tvoří hlavně bohatýři bojující s nepřáteli vlasti (Bohatýr Muromec) , a poukazuje se zde i na nedávné události (velká panichida , Smrt Alexandra) , humorná zvířecí epika (Veliký ptačí trh) a lyrické písně .
Používá nerýmovaný verš , rozvinutá přirovnání a užívá "a" místo "ale" .
Idea : Snaha povzbudit Slovany jako celek . Vkládal svým postavám nové rysy (Čurila Plenkovič) a některé si přímo vymyslel (Ilja Volžanín) . Čímž působil na naši kulturu a záměrně ji obohacoval o nová slova a ideie.
Ohlas Písní českých
Vychází o deset let pozdějí (rok 1839) .
Jazyk : Zde převládá lyrika - hlavně milostná , často žertovná a satirická .
Lásku zpravidla vyjedřoval v baladách a epických skladbách ,v lyrice užíval vážného pojetí až žalostné elegie .
Idea : Jsou zde zastoupeny skoro všechny druhy lidové písně . Snaha co nejlépe vystihnout českou poezii a pokud možno opět zdokonalit češtinu . Zdůrazňoval rozdíl mezi českou a ruskou tvorbou. Kdy česká tvorba byla spíše milostná a satirická oproti ruské hrdinské poezii.
Přírodní písně : Luňák , Zmizela radost , Svatební den , Radost a žalost , Jarní , Ptáče - srovnávání krajinného rázu Ruska a Čech . Ruskou poezii přirovnal k mohutným řekám , rozsáhlým hvozdům a ohromným jezerům . Oproti tomu českou lit. k drobným lesíkům , říčkám a potokům .
Pí
sně o lásce : Toman a lesní panna , Jízda k milé , Dobré naučení , Žehravý , Dárek z pouti , Pečlivá milá , Drahý zpěvák , Slzy a vzdychání , Milí nade všecko , Dívčina jak dobrá hodina , Krotká holubička , Dárek z lásky , A co dál - to nepovím , Dětská , Zimní , Pomilování , Kytičky , Pomoc pro náramnou lásku , Holubička , Přemýšlení , Zrušení slibu .Toman a lesní panna
Je to klasická balada . Vypráví o zrazeném ženichovi , který podléhá vábivému kouzlu lesní víly a klesá mrtev v jejím náručí .
Satir
ické písně : Veselá jízda , Vrchní z kozlova , Pražská , Odbytý , Vávra , Statečný Jonák , Poslední vůle , Rozpaky , Popěvky , Vrchní z Kozlova .Politické písně - Cikánova píšťalka , Celoroční vyživa , Pocestný , Po práci , Odbytý a Kalendác a ne Farác
Cikánova píšťalka - formou přirovnání nastiňuje tehdejší situaci v čechách . Cikán , který pomocí píšťalky vyhání "švány" (což mají být němci) a opuštěná "cikáňata" (čelakovského rodáci - češi) .
Písně opěvující krásu - Starý zahradník - Který měl krásnou dceru , jejíž krásu každý obdivoval . Jednoho dne se u zahradníka zastaví mládenec a přirovnává dívku k růři . Ptá se zahradníka kde ji sehnal . Ten , že ji vychoval o celý život opatroval . Čímž poskytuje návod matkám k opatrnosti na své mladé dcerky.
Historické náměty :
Prokop Holý -
baladický ráz - pomsta husitského vojevůdce Prokopa Holého za smrt jeho sestřence Racka . Obléhal společně s husity hrad pana Sezimy v Kamenici . Obléhali jej dvě neděle , utrpěli velké ztráty . Ale při závěrečném střetu Prokop zastřelí kuší svého napřítele na hradbách a tím pomstí smrt svého příbuzného .:-) Anertion